Luo kotisivut Wordpressillä - yksityiskohtaiset ohjeet

Luo kotisivut WordPressillä

Tässä artikkelissa käytetään affiliate-linkkejä (merkitty tähdellä). Jos teet ostoksen linkkiä klikattuasi, minä ansaitsen komission. Tämä ei kuitenkaan tuota sinulle kuluja. Lue lisää...

Haluatko aloittaa seikkailun maailman suosituimmalla kotisivualustalla? WordPress on maailman suosituin sisällönhallintajärjestelmä 59% markkinaosuudella vuonna 2017. Sisällönhallintajärjestelmät eivät kuitenkaan ole yhtä helppokäyttöisiä kuin kotisivukoneet, mutta jos olet valmis käyttämään jonkin verran aikaasi WordPressin käyttöjärjestelmän opetteluun, huomaat, miksi sillä on tehty yli 65 miljoonaa verkkosivua ja blogia. Tässä artikkelissa käydään läpi muun muassa miksi kotisivut kannattaa luoda WordPressillä, mikä on WordPress.comin ja WordPress.orgin ero ja lopulta vaihe vaiheelta miten tehdään kotisivut WordPressillä.

WordPress-sanastoa

Lisäosa: Lisäosat eli liitännäiset tuovat WordPress-sivuille toiminnallisuutta. Voit hankkia lisäosan, joka varmuuskopioi tiedostosi, hoitaa tietoturvaasi, kerätä sähköpostilistaa tai kerää analytiikkaa kotisivuiltasi. Lisäosat voivat olla myös esimerkiksi pop-up -bannereita, kommenttiosiota tai kuvagallerioita. Ne voivat myös parantaa kotisivujesi hakukoneoptimointia ja latausnopeutta.

Teema: Teema on wordpress-kotisivujen design-pohja. Se sisältää eri malleja ja layoutteja, jotka määrittävät kotisivujesi ulkoasun. WordPress-teemoja on tuhansia, joten löydät varmasti omien kotisivujesi käyttötarkoitukseen sopivan.

Mikä ero on WordPress.comilla ja WordPress.orgilla?

WordPress on vapaaseen lähdekoodiin perustuva järjestelmä, joka on julkaistu jo vuonna 2003. Tämä tarkoittaa sitä, että WordPressiä ei omista mikään tietty yritys, vaan se on projekti, jossa mukana on ollut kymmeniä tuhansia taitavia ihmisiä kokoamassa alustaa.

Luo kotisivut wordpressillä -infograafi
Klikkaa tästä kuva suuremmaksi!

WordPressistä on kuitenkin olemassa kaksi eri versiota, joista toinen on maksullinen. WordPress.org (johon viitataan yleensä vain sanalla WordPress) ja wordpress.com. Kun teet kotisivut WordPress.orgin kautta, omistat kotisivusi täysin. WordPressillä tehdyt kotisivut ovat myös ilmaiset, mutta sinun täytyy kuitenkin hankkia hosting-palvelu eli web-hotelli itsenäisesti (noin 3-10€ kuukaudessa palveluntarjoajasta riippuen).

Saat myös kaikki Worpressin lisäosat käyttöösi ja voit ansaita esimerkiksi sivustollasi pyörivillä mainoksilla. Omistamisen myötä tulee kuitenkin myös vastuu: olet vastuussa kaikesta sivustojesi datasta sekä esimerkiksi tietoturvasta ja varmuuskopioinnista.

WordPress.com on myös ilmainen, eikä siihen vaadita hostingia erikseen ostettuna. Et kuitenkaan omista WordPress.comilla tehtyjä sivujasi, ja domain-nimesikin on vain wordpress.comin alidomain-nimi. Esimerkiksi jos nämä sivut olisi tehty WordPress.comilla olisi domain-nimi eli verkkotunnus kutakuinkin annankotisivukoulu.wordpress.com.

Suurin osa WordPressin toiminnallisuudesta on lisäosien ansiota. Lisäosat eivät kuitenkaan ole tuettu WordPress.com -versiossa, etkä voi tienata sivustollasi esimerkiksi mainonnalla. Voit myös käyttää vain muutamaa teemaa kotisivuillasi.

WordPress.com on WordPressin todellinen karvalakkimalli, enkä henkilökohtaisesti suosittele sitä kenellekään. Jos haluat tehdä sivut täysin ilmaiseksi jonkun toisen alidomain-nimellä, on esimerkiksi Wix paljon käyttäjäystävällisempi ja näyttävämpi vaihtoehto. WordPress.org eli WordPress on taas aivan toinen kokonaisuutensa, joilla nämäkin sivut on luotu. Nyt kun sinulle on WordPress.comin ja WordPress.orgin erot selkeät, käydään läpi miksi ylipäänsä kannattaa valita WordPress kaikista muista kotisivualustavaihtoehdoista

Miksi kotisivut kannattaa luoda WordPressillä?

Kuten aikaisemmin jo todettiin, WordPress on maailman suosituin sisällönhallintajärjestelmä ja lisäksi vielä ilmainen! WordPress on myös uskomattoman joustava ja monipuolinen, oli kyse sitten designista tai toiminnallisuudesta.

Lisäosat

Lisäosat eli liitännäiset ovat WordPressin sielu. Oletko nähnyt joillain kotisivuistoilla eväste pop-upin? Entä bannerin, jossa kehotetaan tilaamaan uutiskirje? Musiikkisoittimen? Kuvagallerian? Nämä kaikki ovat lisäosia. Ilman niitä sivustosi on vain ”luuranko” eli pelkkiä sivuja, joissa on tekstiä ja kuvia. WordPressillä on yli 50 000 lisäosaa ja esimerkiksi tällä sivulla käytän lisäosia varmuuskopiointiin, yhteydenottolomakkeisiin, kuvien pienentämiseen, hakukoneoptimointiin, uutiskirjerekisteriin, GDPR-tietosuojaan, kommentointiin, sivunrakentamiseen ja niin edelleen. Lisäosien avulla mahdollisuudet ovat loputtomat!

Teemat

Wix-kotisivukoneella valmiiksi luotuja designeja on hieman yli 400. WordPressillä taas on yli kymmenen tuhatta eri teemaa, joista voit valita! On erittäin todennäköistä, että löydät WordPressin teemapankista juuri kotisivujesi tarvetta vastaavan teeman. Lisäksi joihinkin WordPress teemoihin saa asennettua sivunrakentajan kuten Divin tai Elementorin. Nämä sivunrakentajat toimivat samalla periaatteella kuin kotisivukoneet. Niiden avulla saat helposti rakennettua tyylikkään ja näyttävän kotisivun, joka aiemmin on ollut vain kotisivukoneiden käyttäjien etu.

Hakukoneoptimointi

Jotta kotisivuillasi kävisi paljon orgaanisia kävijöitä (siis kävijöitä, jotka tulevat sivuillesi ilman maksettua markkinointia) tulee sivujesi löytyä mahdollisimman korkealta Googlen hakutuloksissa. Kotisivujen sijoittuminen Googlessa on monen tekijän summa, mutta WordPress-kotisivuilla korkealle sijoittuminen on yksinkertaisempaa, sillä hakukoneet rakastavat WordPressin helppolukuista koodia. Nostaaksesi sivujesi sijoitusta vielä entisestään voit käyttää lisäosia (esimerkiksi Yoast), jotka tehostavat hakukoneoptimointia.

Suosio

WordPressillä on todella suuri ja tiivis yhteisö. Jos kohtaat ongelmia, pystyt yleensä googlettamalla löytämään ratkaisun vaikeimpaankin ongelmaan. Jos kuitenkin ongelma ei ratkea ja tarvitset koodaria voit löytää WordPress-osaajan lähes mistä tahansa. Koska WordPress on niin suosittu kotisivualusta, yleensä osaajienkaan palveluhinnat eivät nouse taivaisiin.

Hinta

En voi painottaa tarpeeksi, miten tärkeä tekijä varsinkin minulle hinta on kotisivuja tehdessä. Kun luot kotisivut WordPressillä, hinta voi olla mitä tahansa alkaen noin kahden euron kuukausihinnasta, jonka maksat siis hosting-palvelusta. Kotisivuihin saa uppoamaan tonnikaupalla rahaa, mutta jos olet tarkka euroistasi, et kuluta enempää kuin kourallisen kolikoita kuukautta kohden. Esimerkiksi monet WordPressin lisäosista ja teemoista ovat ilmaisia. Osassa niistä on ominaisuuksia, jotka saat käyttöösi maksamalla kuukausittain tai kertamaksun, mutta minä olen ainakin toistaiseksi pärjännyt vallan mainiosti maksamatta mistään ylimääräisestä.

Esimerkkinä vielä muutama kuukausihinta. Jos ostat Bluehostin* halvimman hosting-paketin, maksat siitä kuukausittain 3,90$. Hintaan sisältyy ensimmäisen vuoden .com-päätteinen domain-nimi. Wixillä saat samaan hintaan yhdistettyä domain-nimen kotisivuihisi. Tämä tarkoittaa sitä, että yhdistät jo ostamasi domain-nimen kotisivuihisi, mutta Wix näyttää yhä mainoksia sivuillasi. Ensimmäinen mainokseton Wix-paketti on noin kahdeksan euroa kuukaudessa. Lue lisää Wixistä ja sen hinnastosta täältä.

Kotisivut WordPressillä vaihe vaiheelta

Huh, nyt kun kaikki teoria ja syyt on käyty läpi, on aika aloittaa kotisivujen luominen! Kun teet kotisivut WordPressillä, se ottaa tosiaan aikansa. Halusin koota kuitenkin mahdollisimman yksityiskohtaiset ohjeet kotisivujen luomiseen, jotta aloittaminen olisi sinulle mahdollisimman helppoa. Pidemmittä puheitta, aloitetaan!

  1. Domain-nimen ostaminen
  2. Hosting-palvelun ostaminen
  3. WordPressin asentaminen
  4. WordPressin ohjausnäkymä
  5. Tärkeät muutokset

Domain-nimen ostaminen

Haluatko .fi vai .com-päätteisen domain-nimen? Jos haluat .fi-päätteisen domain-nimen, sinulla on kaksi vaihtoehtoa: joko ostat suomalaisen domain-nimen ja hostingin samasta paikasta tai ostat suomalaisen domain-nimen ja ulkomaalaisen hostingin. Jos valitsit ensimmäisen vaihtoehdon, suosittelen vahvasti Zoner.fi*. Saat molemmat helposti heidän kotisivuiltaan. Jos valitsit jälkimmäisen (eli hieman haastavamman vaihtoehdon) voit ostaa molemmat eri palvelijoilta, kuten esimerkiksi näitä sivuja tehdessäni.

Ulkomaalaiselta hosting-palvelulta voi harvoin ostaa .fi-päätteisiä domaineja, joten ostin Louhesta oman domain-nimeni. Se oli yhtä helppoa kuin vaatteiden ostaminen netistä ja voit katsoa tekemäni kolmen minuutin videon siitä. Syötä haluamasi domain-nimi Louhi.fi:n etusivulle ja paina ”etsi”. Jos haluamasi domain-nimi on vapaana, voit lisätä sen ostoskoriin. Jos haluamasi domain-nimi ei ole vapaana, Louhi tarjoaa sinulle ehdotuksia vapaista domain-nimistä.

Kun olet löytänyt itsellesi sopivan domain-nimen, lisää se ostoskoriin, siirry ostoskoriin ja siirry maksamaan. Joudut täyttämään omat yhteystietosi, jos olet ensimmäistä kertaa asiakkaana. Louhi luo sinulle omalouhi-tunnuksen, josta pääset tarkastelemaan laskujasi ja esimerkiksi osoittamaan nimipalvelimet yhdistääksesi muualta ostamasi hostingin domain-nimeesi.

Nimi-palvelinten osoittaminen

Jos ostat hostingisi muualta, kuin sieltä mistä ostit domain-nimesi, joudut osoittamaan nimipalvelimet hosting-palveluusi saadaksesi kotisivusi näkyviin. Omassa tapauksessani kirjauduin omalouhi-tililleni, jossa ostamani domain-nimi näkyi. Etsin hosting-palvelustani Bluehostin nimipalvelimet, kopioin ne ja etsin omalouhi-tilistäni Louhen nimipalvelimet ja liitin Bluehostin nimipalvelimet niille sopiviin kohtiin. Näin yhdistät domain-nimesi ja hostingisi ja saat kotisivusi näkyville. Alla olevassa videossa näytetään, kuinka helposti nimipalvelimet osoitetaan. Huom. Sinulla tulee olla hosting ja domain-nimi ostettuna, jotta voit osoittaa nimipalvelimet.

Nimipalvelinten osoittaminen saattaa kuulostaa haastavalta, mutta oikeastaan sen saa tehtyä alle viidessä minuutissa.

Hosting-palvelun ostaminen

Hosting-palvelu on yksinkertaisesti selitettynä palvelintilaa, jossa kotisivusi tiedostot ovat. Vuokraat palvelintilaa hosting-palvelusta, jotta kotisivusi näkyvät. Hosting-palvelu vaikuttaa myös moneen muuhunkin asiaan, kuten sivuston nopeuteen ja turvallisuuteen. Purimme aikaisemmassa artikkelissa läpi, miten voit valita kotisivuillesi sopivan hosting-palvelun.

Kun olet löytänyt itsellesi sopivan hosting-palvelun, ostoprosessi on yleensä kuin minkä tahansa palvelun ostamisprosessi. Jos et ole vielä ostanut domain-nimeä, voit ostaa sen hosting-palvelulta ja useilla hostingeilla ensimmäisen vuoden domain-nimi kuuluukin hintaan. Jos olet jo ostanut domain-nimen, tulee se syöttää sitä kysyttäessä.

Pienelle sivustolle, jolle ei odoteta paljoa kävijöitä tai sisältöä ei tule olemaan paljon, riittää kaikkein halvin paketti ainakin alkuun. Jos nettisivut alkavat hidastelemaan, kun liikenne kasvaa, voi pakettia vaihtaa sellaiseen, joka sietää enemmän kävijöitä ja tuhdimpaa sisältöä.

Mitä pidemmäksi aikaa ostat hosting-palvelun, sitä halvemmalla hinnalla sen yleensä saat. Huomasin kuitenkin mielenkiintoisen ilmiön hostingia ostaessani: kun viivyttelin ennen maksamista, tarjosi hosting-palvelu minulle vieläkin alhaisemman kuukausihinnan! En tiedä toimiiko tämä kaikilla ja aina, mutta kun olet ensimmäistä kertaa ostamassa hosting-palvelua, viivyttele hieman ennen maksamista kuin pohtiaksesi, että kannattaako tästä sittenkään maksaa. Ainakin Bluehost yrittää saada sinut maksamaan mahdollisimman nopeasti, joten he tarjoavat alhaisempaa hintaa. Tämä ei toiminut enää toisella kertaa, kun viivyttelin Bluehostin maksusivulla, sillä heidän evästeissä oli jo merkintä, että olen käynyt siellä useampaan kertaan.

Jos haluat ostaa hostingin Bluehostilta*, kuten minä tein, voit katsoa tekemäni videon. Suosittelen Bluehostia, sillä Hostingfacts on nimennyt sen maailman parhaaksi hosting-palveluksi. Lisäksi sivustollani tullan käsittelemään Bluehostia myös jatkossa, joten voit kysellä apuja vaikka kommenttikentässä, niin jeesin parhaan osaamiseni mukaan!

Näin ostat hosting-palvelun Bluehostilta.

WordPressin asentaminen

Kun olet ostanut ja maksanut hosting-palvelusi, saat sähköpostin, josta pääset kirjautumaan hosting-palvelusi hallintapaneeliin. WordPressin asentamisen tulisi olla suht yksinkertaista, jos hosting-palvelusi tukee WordPressiä. Ainakin Bluehostin hallintapaneelissa ensimmäiseksi näkyvillä on ”Install WordPress”, jota painamalla saat asennettua WordPressin. Asentamisessa ei kulu muutamaa minuuttia pidempään ja klikkaamalla ”Log In WordPress” pääset kirjautumaan ensimmäistä kertaa omalle kotisivullesi.

WordPressin ohjausnäkymä

WordPressin ohjausnäkymä näyttää erilaiselta riippuen siitä, mistä hostingisi ostit ja missä vaiheessa kotisivujen rakennustasi olet.

Wordpressin ohjausnäkymä
Tältä näyttää WordPressin ohjauspaneeli tuoreena asennuksen jälkeen.

Vasemmalla puolella on valikko, josta löytyy esimerkiksi asetukset, artikkelit, media ja sivut. Yläpaneellissa on muutama esiasennettu lisäosa. Viemällä hiiren yläpaneelin ”Welcome” päälle ja painamalla Visit Site pääset näkemään miltä ohjausnäkymässä tekemäsi muutokset näyttävät kotisivuillasi. Yläpaneelissä näkyy oranssilla taustalla Coming Soon Active. Bluehost on asentuessaan ladannut lisäosan, joka estää vierailijoita näkemästä kesken eräisiä sivujani. Sen sijaan he näkevät sivun, jolla lukee ”Coming Soon”.

Tärkeät muutokset

Nyt kun olet luonut kotisivusi WordPressillä, tulee sinun ensimmäiseksi tehdä muutama muutos, jotka vaikuttavat sivustosi käytettävyyteen ja turvallisuuteen. Klikkaa sivupaneelista Settings ja General ja vaihda kieli suomeksi. Paina alhaalta Save Changes.

Kun sivustosi kieli on suomi, vaihda samasta osiosta sivuston otsikko ja kuvaus. Otsikko on sivustosi nimi ja kuvaus on sivujesi tarkoitus yhdellä lauseella. Tämä on tärkeää hakukoneoptimoinnin kannalta. Muuta samasta osiosta vielä aikavyöhyke sekä kellonajan ja päivämäärän oletusmuoto, jos ne eivät vastaa haluamiasi.

Poista Admin-käyttäjä

Seuraavaksi siirry vasemmassa sivupaneelissa kohtaan käyttäjät. Täältä näet kenellä kaikilla on oikeus käyttää kotisivujasi. Voit tarvita esimerkiksi designerille tai sisällöntuottajalle omat tunnukset. Tässä vaiheessa siellä pitäisi näkyä vain yksi käyttäjä, admin. Admin-niminen käyttäjä on suuri tietoturvariski, sillä se on oletuksena kaikissa uusissa WordPress-kotisivuissa. Muuttamalla sen saat parannettua kotisivujesi tietoturvaa.

Ylhäällä käyttäjät otsikon vieressä lukee Lisää uusi. Klikkaa painiketta ja lisää uuden käyttäjän tunnus ja sähköpostiosoite. Ota salasana talteen. Valitse käyttäjälle rooli Pääkäyttäjä. Kun olet luonut uuden käyttäjän, pidä mielessä sen käyttäjätunnus ja salasana. Vie hiiri ohjausnäkymän oikeaan ylänurkkaan ”Howdy, Admin” päälle ja klikkaa kirjaudu ulos. Sinun pitäisi automaattisesti päätyä sivulle jonka URL on www.omakotisivusi.fi/wp-admin. Kirjaudu uudestaan sisään juuri luomillasi tunnuksilla.

Mene jälleen kohtaan käyttäjät ja vie hiiresi Admin-käyttäjän päälle. Klikkaa sitten poista. Vahvista poistaminen ja poista kaikki sisältö, jonka Admin on luonut.

Poista turhat lisäosat

Kun luot kotisivut WordPressillä, ne tulevat usein ylimääräisten lisäosien kanssa, jotka hidastavat sivusi toimintaa. Mene vasemmassa sivupalkissa kohtaan Lisäosat ja Asennetut Lisäosat. Löydät sieltä kaikki kotisivuillesi asennetut lisäosat. Kun löydät lisäosan nimeltä Hello, Dolly! poista se käytöstä ja sen jälkeen klikkaa Poista. Hello, Dolly! on täysin turha lisäosa ja on epäselvää, miksi se tulee asennettuna kaikkiin WordPress-sivuihin.

Osoiterakenne

Mene seuraavaksi takaisin Asetuksiin ja klikkaa osoiterakenne. Valitse oletukseksi artikkelin nimi ja tallenna muutokset. Tämä muuttaa artikkelisi muodosta www.annankotisivukoulu.fi/p=15dda? muotoon www.annankotisivukoulu.fi/luo-kotisivut-wordpressilla. Jälkimmäinen on paljon ystävällisempi niin hakukoneille kuin käyttäjillekin.

Lopuksi

Kun luot kotisivut WordPressillä, voit aidosti sanoa luoneesi kotisivut. Tiedän, että alku on erittäin hankala, mutta WordPressin opetteleminen palkitsee todella: saat käyttöösi monipuoliset ja hakukoneystävälliset kotisivut. On varmasti houkuttelevaa hypätä esimerkiksi Wix-kotisivukoneen kelkkaan, mutta menemällä sieltä mistä aita on matalin, et saavuta menestystä.

Kotisivut WordPressillä on ainutlaatuiset niiden hinnan, hakukoneoptimoinnin, teemojen, lisäosien ja suosion takia. Ja mikä parasta, omistat omat kotisivusi! Omistajuuden kanssa tulee myös vastuu: olet vastuussa kotisivujesi turvallisuudesta sekä siitä, ettei asiakkaistasi keräämä data pääse vääriin käsiin.

Parhaimmillaan kotisivujen tekeminen WordPressillä on jännittävä seikkailu! Seikkailuusi saat opastusta mistä vain internetistä, mutta olen tähän blogiin halunnut koota mahdollisimman kattavat ohjeet. Jos sinulle tulee mieleen mitä tahansa kysymyksiä, vastailen niihin oikein mielelläni parhaan osaamiseni mukaan!

Omaksi ilokseen kirjoitteleva digimarkkinointiamatööri maailmalta. Laita viestiä vaikka Linkkarissa, jos jäi jotakin hampaankoloon! Tämän blogin tarkoituksena oli alunperin auttaa suomalaisia WordPressin käytössä, mutta ajan mittaan huomasin, että sivustoni vierailijat käyvät lukemassa täällä aivan muita artikkeleita. Minkälaisia artikkeleita sinä lukisit mielelläsi?